Informacje

  • Wszystkie kilometry: 9989.70 km
  • Km w terenie: 3234.92 km (32.38%)
  • Czas na rowerze: 28d 01h 51m
  • Prędkość średnia: 14.65 km/h
  • Suma w górę: 54668 m
  • Więcej informacji.
baton rowerowy bikestats.pl

Moje rowery

Szukaj

Znajomi

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy Vampire.bikestats.pl

Archiwum

Linki

Sobota, 17 maja 2008

Pod Trzebnicę

Pod Trzebnicę
Siechnice - Wrocław Sołtysowice - Pasikurowice - Siedlec - Skarszyn - Głuchów - Ligota Piękna - Malin - Kryniczno - Krzyżanowice -Sołtysowice - Opatowice - Siechnice.

Trasa ok. 80 km. Wkrótce cały opis...
Wyruszamy z Siechnic, skąd kierujemy się na południowo - wschodnie rejony Wrocławia. Oczywiście wystartować można z Wrocławia, najlepiej za punkt startu obrać sobie stację PKP Wrocław-Sołtysowice.

1. Elektrociepłownia "Czechnice"
...przy ul Polnej, która została wybudowana na przełomie XIX/XX, wchodziła niegdyś w skład przedsiębiorstwa Wacker-Chemie GmbH założonego przez Alexandra Wakera. Obecnie moc wytwarzana przez elektrociepłownię wynosi 110 MW energii elektrycznej i cieplnej 294 MW. Od 2 listopada 1981 r. elektrociepłownia "Czechnica" zaczęła dostarczać ciepło do Wrocławia.
Po przejechaniu przejazdu klejowego, którym kursują pociągi z Wrocławia do Jelcza - Laskowic, jedziemy główną drogą na most na rzece Oławie. Po lewej stronie mijamy sympatyczne miejsce na grilla nad rzeką, z zadaszeniem i miejscem na ognisko.
Za mostem skręcamy w lewo (bardziej w lewo przejedziemy przez jaz (zdjęcie poniżej)



ciut dalej w lewo betonową drogą, którą trochę mocniej potrzęsie. W dni powszednie jest tam ostatnio nieco więcej samochodów, gdyż co niektórzy wolą ominąć remontowaną ulicę Krakowską.
Przy pierwszym zakręcie w lewo można zobaczyć kolejny jaz (lub tamę, jak kto zwał), uruchamiany głównie podczas zagrożenia powodziowego...



i pędzimy w kierunku....
2. Blizanowic,
wsi która jest obecnie w stanie opłakanym, a w której kiedyś mieściły się Zakłady Badawcze Instytutu Zootechniki z Krakowa (więcej o Blizanowicach).

3. Trestno Jadąc dalej docieramy do kolejnej, nieco większej wioski, Trestna. (więcej o Trestnie) gdzie znajduje się punkt pomiarowy poziomu wody w Odrze (kiedyś w Polskim Radio w programie pierwszym podawano wysokość wody na kilku punktach pomiarowych na Wiśle, Odrze i Warcie). Po drodze mijamy mały zaniedbany cmentarzyk z kapliczką bez dachu...



a następnie kościółek, by tuż przed zakrętem w lewo dojrzeć dom, na którym zaznaczony jest poziom wody podczas powodzi w 1997 roku.



4. Opatowice - wyspa Opatowicka. Jeśli za Trestnem jedziemy dalej asfaltówką na drzewach możemy zauważyć znaczek żółtej muszli na niebieskim tle - symbol drogi pątniczej - szlaku św. Jakuba (do Sanatiago de Compostela w Hiszpanii). Kawałek dalej, po minięciu tabliczki oznaczającej wjazd do Wrocławia, dojeżdżamy w końcu do wału oddzielającego drogę od kanału żeglownego na Odrze od wyspy Opatowickiej. Trzeba się nań wspiąć (kołami lub nogami) i przejść na drugą stronę kanału. Co prawda niby jest zakaz przejścia, ale kursujące tam tłumy ludzi jakoś nie przekonują do istnienia tam tegoż zakazu. Od czasu do czasu można być świadkiem otwarcia śluzy, co wygląda całkiem imponująco.



Tutaj udało się mi złapać akcję "podnoszenia wody" w kanale i otwarcie podwojów śluzy ;).
Przejeżdżamy ścieżką przez polanę, po lewej stronie mijając park rozrywki "międzydrzewnej", tzw. małpi gaj (miejsce gdzie można poczuć się jak w zestawie "mały kaskader"). Wjeżdżamy następnie na niedający się nie zauważyć jaz Opatowicki, pozostawiając za plecami całkiem spory szum spadającej po kaskadzie wody.

5. Brzegiem Odry Za jazem musimy skręcić w prawo, dojechać do krótkiego odcinka asfaltowej drogi i dotrzeć do drogi na wale przeciwpowodziowym. Pędzimy (gdy nie ma natłoku spacerowiczów) lewym brzegiem Odry najpierw do mostu Swojczyckiego o od niego nową, całkiem przyjemną ścieżką rowerową do Mostów Jagiellońskich.

6. Wrocław - Sołtysowice
Przejeżdżamy przez te mosty na Odrze i kanale żeglownym i pędzimy dosyć szybko wygodną ścieżką rowerową po prawej stronie ulicy Brucknera. Przy stacji benzynowej Shella wygodniej nam będzie przeprawić się na drugą stronę w kierunku widniejącego przed nami młynu "Sułkowice". Kierujemy się na stację Wrocław - Sołtysowice, mykamy przez przejazd kolejowy, by wkrótce po lewej stronie na początku alei Poprzecznej minąć cukrownię "Wrocłw".

7. Las Sołtysowicki
Dość ruchliwą ul. Sołtysowicką (całe szczęście dosyć krótkim odcinkiem) docieramy do rozjazdu: w lewą stronę kieruje się ul. Redycką i tę sobie możemy dalej darować, pędzimy natomiast prosto w mniejszych już gabarytów ul. Sołtysowicką aż do sympatycznego lasu Sołtysowickiego. Za mostkiem na Widawie, kiedy dotrzemy do pierwszego skrzyżowania polnych dróg wybieramy skręt w lewo.

8. Dawny poligon wojskowy.
Z początku trudno wypatrzyć ślady świadczące o tym, iż był to poligon. Ale im dalej tym bardziej stawało się oczywiste, że sterczące gdzie niegdzie betonowe wieżyczki, wykopy, resztki atrap domów, dają nam do zrozumienia co tutaj sie kiedyś wyczyniało. Obecnie też nie jest lepiej ;), bo jest to całkiem dobre miejsce dla lubiących pobawić się w "wojnę" facetów (a może i dziewczyn tyż). Odbywają sie tu strzelanki na farby lub inną dziwną amunicję. Rejon upodobali sobie także crossowcy, którzy pozostawiają po sobie tylko kłęby unoszącego się w powietrzu piasku i pyłu.




  • DST 83.49km
  • Teren 63.00km
  • Czas 05:10
  • VAVG 16.16km/h
  • Aktywność Jazda na rowerze

Komentarze
No, początek zapowiada ciekawą wyprawkę :) Collin - 12:45 czwartek, 22 maja 2008 | linkuj
Komentuj

Imię: Zaloguj się · Zarejestruj się!

Wpisz dwa pierwsze znaki ze słowa siepo
Można używać znaczników: [b][/b] i [url=][/url]


Blogi rowerowe na www.bikestats.pl